Nebojte se neobvyklých materiálů užívaných k výrobě designového nábytku

Mimo dřeva se v našich interiérech už stihly zabydlet materiály jako plast, sklo a pro specifické účely i kov. Designéři se, jak známo, pokoušejí neustále překračovat hranice nemožného, neřešitelného a nevyrobitelného. Díky tomu experimentují stále s novými materiály, které do interiérového designu vnáší invenci, pohodlí a další užitečné vlastnosti. Většinou jde o pokus využít k výrobě nábytku recyklované materiály, jindy jde naopak o zužitkování produktů zatěžujících životní prostředí.

 

Spolehněte se na papír!

Konkrétně máme na mysli karton, jenž v laminované úpravě využívá značka KUBO. Výrobce papírového nábytku má ve svém sortimentu zastoupeny všechny základní kusy nábytku. Přestože se to na první pohled nezdá, je karton dostatečně silný a funkční materiál i pro každodenní použití. To dokazuje například stojan Spanky, který slouží jako odkládací prostor, knihovna nebo jako obyčejná dělená police.

Netradiční materiály k výrobě nábytku

Stůl, kolem kterého je živo

Přestože základní surovinou pro výrobu stolu Plantable zůstává dřevo, doplňují ho velmi netradičně květináče s hlínou. Můžete to chápat jako dekoraci nebo jako další funkci stolu, v jehož spodní části bude růst zeleň. Záleží už jen na vás, zda sem vysadíte něco menšího nebo typickou popínavou rostlinu. Londýnské JAILmake Studio vytvořilo originální řešení domácího stolu s praktickým využitím.

Neobvyklé nábytkové materiály

Korek jako symbol pohodlí

Myšlence recyklace a dalšího využití materiálů odpovídá i křeslo vyrobené z korkových zátek od lahví. Průmyslově zpracovaný materiál je lehký a stabilní, takže se přesně hodí pro účely sedacího nábytku. Křeslo svým tvarem připomíná písmeno S, což je pro relaxaci velice příjemná tvar a poloha.

Nebovyklý materiál k výrobě nábytku

Světlo do kapsy

Využití neobvyklých materiálů se vždy nemusí týkat pouze nábytku. Mobile Lamp je toho pravým důkazem. Navíc jeho design návrhářka Matali Crasset vymyslela tak důkladně, že je tato závěsná lampička dokonce přenosná. V podstatě ji tvoří pouze obal z regenerované kůže, což je recyklát pravé drahé kůže. Obal stačí zapnout na patent kolem kterékoli žárovky a v tu chvíli jste si vytvořili nový interiérový doplněk.

Netradiční materiály k výrobě nábytku

Ohebnost hliníkového drátu je nekonečná

Alespoň o tom svědčí pokus japonského designéra Kouchi Okamoto, který z drátu vytvořil křeslo. Stačily mu k tomu jen kleště a dostatečně dlouhý hliníkový drát. Při bližším pohledu je nábytek tvořen drobnými pravidelnými očky. Stabilita a pevnost materiálu je zaručena. O pohodlnosti křesla můžeme pouze spekulovat.

Neobvyklé nábytkové materiály

Materiál podporující futuristické představy

Mezi dva na první pohled nepříliš pohodlné materiály jsme umístili příklad průmyslové pěny, jejíž struktuře lehce propadnete. Na tvrdý korpus sedacího nábytku návrhář Maarten De Ceulaer připevnil množství pěnových koulí, které z židlí dělají designově i funkčně zajímavý nábytek.

Netradiční materiály k výrobě designového nábytku

Zbytky industriální výroby

Tvrdé kartonové trubky, které normálně slouží k navíjení obalových materiálů, byly inspirací třem zahraničním návrhářům. Ti využily dva typy profilů ke konstrukci křesla a lehátka. Tento tvrdě působící nábytek se hodí do surového interiéru s přiznaným stavebním materiálem. Vzhledem k tomu, že trubky pochází z průmyslové výroby, bude se tento nábytek dobře vyjímat v budovách industriálního typu nebo loftech.

Neobvyklé materiály k výrobě nábytku

Zdroje fotografií: arthitectural.com, regenesi.com, jail-make.co.uk, alax.cz, kyouei-ltd.co.jp

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Multised, spol. s r.o.

Výroba kancelářských, konferenčních židlí a křesel.

Další firmy naleznete v katalogu firem