Na podnikatelském účtu ani koruna. A co teď?

S pracovními příležitostmi to dnes v Česku není zrovna růžové. Dobrých nabídek zaměstnání je málo, ale přitom na trhu je stále spousta nevyužitých příležitostí. Řada lidí dochází k rozhodnutí, že nejsmysluplnějším krokem v jejich kariéře bude vlastní podnikání. Rozjet svůj byznys není až tak obtížné, ale vybudovat si stálejší klientelu a stabilizovat svoji firmu už vyžaduje dost času. Začínající podnikatelé tak zanedlouho řeší starý známý problém – podnikatelský účet se dostává do červených čísel, finanční rezerva se vyčerpává a v pokladně se místo bankovek povalují pavouci.

Přesto je potřeba investovat další peníze do vybavení firmy, do propagace nebo do zaměstnanců. Jaké možnosti se v tomto případě nabízejí?

Většina podnikatelů, které rodiče nedali vyučit rentiérem, v takové chvíli přemýšlí, zda vůbec mají pokračovat. Zda nebude řešením omezení podnikání, prodej majetku, nebo dokonce úplné zrušení firmy. Je ale velká škoda, když mnoho slibných projektů s velkým potenciálem skončí jen kvůli nezvládnutému financování.

Existuje přitom řada dalších cest. Kdo má za sebou alespoň 12 měsíců podnikání a má jasnou vizi, jak v budoucnu vést firmu k prosperitě, může uvažovat o podnikatelském úvěru. Pokud máte v pořádku firemní dokumenty a řádně zaplacené všechny povinné odvody, vyjdou vám mnohé banky vstříc. Dnes již není problém získat nižší úvěry bez povinného zajišťování nemovitostmi či směnkami, není ani potřeba dokládat účel čerpání.

Při pořizování podnikatelského úvěru je dobré sledovat aktuální nabídku finančních ústavů. Akční nabídky totiž nenajdete jen v letácích supermarketů. I banky se snaží snášet budoucím klientům modré z nebe a nabízet oboustranně výhodný obchod. Například nyní v září nabízí ČSOB podnikatelské úvěry se sníženou úrokovou sazbou nebo povolené přečerpání podnikatelských účtů až do výše pěti milionů.

Podnikatelský úvěr ale není jediná cesta k penězům. Existují grantové projekty, díky nimž může být podpořen nejeden dobrý nápad. V posledních dvou letech například investovala Nadace Vodafone 12,5 milionu korun do projektů začínajících podnikatelů. Podmínkou byl věk do 26 let a samozřejmě skvělý nápad, který si podporu zasloužil. Sto dvanáct projektů a jejich autorů se pak mohlo radovat z finančních příspěvků.

Házet flintu do žita, to není dobré řešení. O žitě přeci existuje lepší přísloví. Ano, každý podnikatel by se chtěl mít jako onen pověstný čuník. S dostatečnou finanční rezervou na podnikatelském účtu to jde. A navíc beze strachu z toho, že některé hubenější měsíce by mohly znamenat konec jednoho velkého snu.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Atelier Beneš

Komplexní architektonické řešení interiéru od návrhu přes projekt až po realizaci na klíč.

Další firmy naleznete v katalogu firem