Moderní česká architektura a design letos slaví dvojité výročí

Rok 2012 se ponese ve znamení připomínky tvorby dvou originálních umělců, jejichž díla nás obklopují dodnes. Jde o architekty Josipa Plečnika a Pavla Janáka. Od narození prvního jmenovaného, původem Slovince, uplyne letos 140 let. Plečnik bývá nejčastěji spojován s přestavbou Pražského hradu, kde působil jako architekt čtrnáct let. Pavel Janák se narodil přesně před 130 lety. Ve světě nás proslavily jeho architektonické a designové návrhy ve stylu kubismu.

 

Z Lublaně do Prahy

Starší z dvojice architektů se k nám dostal přes Vídeň, kde studoval na počátku 20. století u významného profesora Otty Wagnera. Josip Plečnik (1872 – 1957) působil v Praze nejprve jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a v roce 1920 byl zvolen architektem Pražského hradu. Jeho úpravy a rekonstrukce jsou nejzřetelnější v prostoru zahrad a prvních třech hradních nádvoří. Tomu poslednímu vtiskl tvář prostřednictvím speciálně navržené žulové dlažby, která z velké části obklopuje i katedrálu svatého Víta.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně - Plečnik
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně – J. Plečnik

Tvůrce moderního chrámu

Mimo práce na Pražském hradě po sobě Plečnik zanechal výraznou stopu v Praze, jejím okolí i v rodné Lublani. K dalším významným stavbám tak patří kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech, od jehož otevření letos uplyne  osmdesát let. Na této stavbě je přesně patrný moderní klasicismus, kterým se Plečnikovy práce vyznačují. Monumentálnost kostela architekt doplnil o antické a renesanční prvky s výraznou symbolikou. Slovinský architekt je obdivován také díky své umělecké všestrannosti. Navrhoval architekturu s kompletními interiéry a vybavením. Užitný design považoval za součást stavby. Mezi jeho díly tak nalezneme nábytek, hračky a drobné detaily důležité v každodenním životě.

Rok Pavla Janáka a Josipa Plečnika
Krematorium Pardubice – P. Janák

Autor nového stylu

Pavel Janák (1882 – 1956) je z řady důvodů považován za jakéhosi následovníka Josipa Plečnika. Stejně jako jeho starší kolega studoval ve Vídni, působil jako učitel na VŠUP a nakonec po něm převzal pozici hradního architekta. Z řady podobností ale vybočuje díky progresivnímu přístupu k architektuře, v níž se dostal tak daleko, že se stal iniciátorem původního českého architektonického stylu. Přes snahu prosadit národní styl (tzv. rondokubismus) ho proslavily realizace v duchu kubismu, který nemá ve světové architektuře obdoby. Tento styl patří díky Janákovi k nejoriginálnějším projevům českého umění. Práci Pavla Janáka nenajdete pouze v Praze. V Pardubicích vyhrál soutěž na krematorium, které reprezentuje jeho snahu o nový styl. Dále je Janák podepsán také pod návrhem Fárova domu v Pelhřimově.

Rok Pavla Janáka a Josipa Plečnika
Dóza Krystal – P. Janák

Užitný kubismus

Janák je stejně jako Plečnik ceněn i za to, jak dokázal při práci propojit architekturu s designem. Z jeho tvorby je zřejmě nejvýznamnější porcelán, který respektuje kubistické přístupy. Známý je například černobílý čajový set nebo Janákovy vázy. Mimo porcelánu se také ve velké míře věnoval návrhům nábytku, kterému dominují výrazné hrany a špice.

Výročí Pavla Janáka a Josipa Plečnika Židle – P. Janák

Celoroční oslavy

K připomínce těchto dvou výrazných postav české architektury se během roku uskuteční řada akcí, výstav, přednášek i prohlídek důležitých staveb obou architektů. Do konce února probíhá v Trmalově vile v Praze výstava, která je zaměřená hlavně na ukázku realizací užitného designu. Právě zde se můžete setkat s nábytkem a porcelánem Janáka i Plečnika. S teoretikem architektury Zdeňkem Lukešem se budete moci v rámci architoulek podívat na pražské stavby jako je Palác Adria od Pavla Janáka nebo již zmiňovaný kostel Nejsvětějšího Srdce Páně od Plečnika. Pro více informací sledujte web Kotěrova centra, které sídlí právě v Trmalově vile a na konci roku společně se Správou Pražského hradu uspořádají výstavu připomínající kompletní dílo Pavla Janáka i Josipa Plečnika.

Zdroj fotografií: kubista.cz, wikipedie.cz

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Atelier Beneš

Komplexní architektonické řešení interiéru od návrhu přes projekt až po realizaci na klíč.

Další firmy naleznete v katalogu firem