Co by měli manageři vědět – Vyplatí se investovat do umění?

Umět zhodnotit peníze je v současnosti jednou z nejcennějších a nejvyhledávanějších dovedností. Vědět do čeho se vyplatí investovat je dobré pro nadnárodní společnost, významného podnikatele i jednotlivce. K nejvyhledávanějším komoditám patří akcie, reality, zlato, brilianty a stále častěji i umělecká díla. Velké sběratele a milovníky umění měla každá významná historická etapa, ale až nyní se otevřeně hovoří o uměleckých předmětech jako o ryze obchodním artiklu. Podíváme se na to, zda se vyplatí kupovat umění a zda se jeho prostřednictvím vaše peníze skutečně zhodnotí.

 

Běh na dlouhou trať

Pokud máte v záloze volné finanční zdroje a už nějakou dobu si pohráváte s myšlenkou, že byste koupili umělecké dílo, přečtěte si nejprve následující článek. První věcí, se kterou musíte v takové situaci počítat je fakt, že peníze se zhodnotí za delší časový úsek, pravděpodobně v řádech desítek let. Ve většině případů proto nehrozí, že byste si peníze získané z prodeje užili v horizontu nejbližších let. Ale i výjimka potvrzuje pravidlo a malý český trh s uměním často funguje jinak, než globální síť obchodníků a aukčních síní.

Vyplatí se investovat do umění

Co je umění

Tuto těžkou otázku přenechme odborníkům. My se pouze zmíníme o tom, co byste pod tímto pojmem mohli na trhu koupit. Mimo pláten a soch jsou to také grafiky, kresby, deníky nebo staré knihy, jejichž počet klesá a poptávka po nich naopak stoupá. Záleží co vás zajímá, protože investice věcného charakteru má tu výhodu, že se s ní doma můžete těšit do té doby, než jí znovu prodáte. S akciemi či investicí do kapitálového fondu to samé udělat nemůžete.

Vyplatí se investovat do umění

Faktory ovlivňující cenu uměleckého díla:
• Jméno autora – rozumějte popularitu a postavení v rámci dějin umění a konkrétního stylu
•  Umělecký styl a tvůrčí období, ze kterého dílo pochází
•  Námět, rozměr, technika, použité materiály a stáří díla
•  Provenience – předchozí majitelé či sbírky a výstavy, jejichž bylo dílo součástí – platí přímá úměra, že čím prestižnější bylo muzeum či soukromá sbírka sběratele, tím vyšší bude cena za tento předmět
• Mediální pozornost – cenu zvyšuje i skutečnost, že se aukce odehraje až po velké umělcově retrospektivní výstavě, která opět odstartuje vyšší zájem o něj i o jeho tvorbu
• Národnostní příslušnost – českému trhu a zájmu místních obchodníků dominují čeští autoři a stejně je tomu i jinde; toto tvrzení samozřejmě neplatí o světově známých umělcích, jejichž práce se prodávají všude po světě

Vyplatí se investovat do umění

Rekordní sumy

V nedávné době padly oba důležité rekordy na trhu s umění. V českém prostředí šlo opět o obraz abstraktního malíře Františka Kupky, jehož malba Tvar modré se prodala za téměř šestapadesát milionů korun. Předchozí rekord přesáhl v roce 2009 ‚pouze‘ hranici dvaceti milionů. Světovým trhem zase otřásla částka sto dvacet milionů dolarů (v přepočtu 2,3 miliardy korun), které dal neznámý kupec za obraz od norského expresionisty Edvarda Mucha s názvem Výkřik. Ptáte se, proč jsou obrazy o relativně malém rozměru tak drahé? Ty nevýznamnější důvody jsme zařadili do výše uvedeného seznamu. Vysoká cena moderních uměleckých děl všeho druhu je zároveň způsobena i tím, že starší věci jsou již rozprodané nebo součástí muzejních sbírek. Na trhu se jich pohybuje velmi málo, a proto se zájem přesunul k modernímu umění.

Vyplatí se investovat do umění

Cena vs. hodnota

Na nákup moderního díla, tedy předmětu vzniklého ve dvacátém století, byste potřebovali skutečně velký kapitál. Ovšem první investice do umění nemusí být hned světovým rekordem. Stačí se například poradit s odborníkem a v příhodnou chvíli zakoupit dílo mladého nadějného českého umělce a počkat několik let, zda se z něj nestane úspěšný tvůrce, kterého by v nejlepším případě začala zastupovat zahraniční galerie. V té chvíli stačí poskytnout dílo k prodeji a vaše předchozí minimální investice se zhodnotí.

Vyplatí se investovat do umění

Pozor, neinvestujte!

Toto upozornění platí pro všechny, kteří chtějí investovat, ale nemají dostatek trpělivosti čekat na zhodnocení vložených peněz. V případě, že chcete cestou dobře mířených vkladů zajistit sami sebe, je trh s uměním také celkem nespolehlivý způsob výdělku. Prostřednictvím výtvarných děl zabezpečíte spíše své potomky a jejich rodiny. Umění je investice do budoucnosti a skvělý koníček pro sběratele.

Zdroje fotografií: wikimedia.org

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR (pobočka Chrudim IV)

Kuchyňské a bytové studio nabízí luxusní moderní kuchyně, dětský rostoucí nábytek, 3D návrhy, vizualizace, realizace interiérů. Dodáváme kuchyňský nábytek, linky, stoly, židle, obývací stěny, pokoje. Návrhy moderních obývacích pokojů a kuchyní.

Další firmy naleznete v katalogu firem