Co by měli manažeři vědět – Golfový slang

Speciální slovní zásobou se může pochlubit v podstatě každé sportovní odvětví i další zájmové skupiny a sdružení. Pokud chcete do takového světa proniknout a rychle zapadnout, je potřeba si osvojit právě specifický jazyk, který všichni hojně užívají. Golfový slang přejal velkou většinu výrazů z angličtiny, a proto je nutné se v něm správně zorientovat. V rámci nového seriálu s názvem Co by měli manažeři vědět se podíváme na základy golfu i na slangové výrazy používané mezi hráči.

 

 

Podstata zelené hry

Účel celé hry je celkem jednoduchý. U každého stanoviště se snažíte dostat míč do jamky s minimálním počtem odpalů. V rámci hry na každou jamku i na celém hřišti je dobré držet se co nejblíže optimálního skóre pro daný úsek, tedy paru. Podle něj se totiž určuje i handicap, což je číselné vyjádření vaší výkonnosti. Čím nižší číslo máte, tím jste lepší hráč. U profesionálů se už handicap ani neuvádí. Číslo vyjadřuje kolik ran nad par (nad optimální počet) potřebujete k odehrání kola.

Golfový slang

Jak na to

Ještě než se vydáte na hřiště, budete si muset pořídit nebo vypůjčit golfové vybavení. Hole se dělí na dřeva a železa a podle jejich číselné hodnoty poznáte, na jak dlouhou vzdálenost s nimi můžete hrát. Čím vyšší číslo hůl má, o to kratší vzdálenost s ní zahrajete. Pro první odpal se používá dřevo č. 1 nebo také driver.

Golfový slang

Dlouhá a střední železa se používají pro rány kolem sta metrů a odpalovat s nimi umí spíše zkušenější hráči. S krátkým železem se již hráč snaží dostat míč na green, čili na krátce střižený trávník kolem jamky, odkud už mu bude stačit krátký, po zemi vedený odpal – pat. S holemi hráčům pomáhá caddie, tedy nosič, který je zároveň jediný rádce při hře.

Golfový slang

Rány a odpaly

Jedním z nejznámějších pojmů golfového slangu je jistě hole in one, což vyjadřuje odehrání jamky na jeden pokus. Nejde o obvyklou záležitost a i zkušeným či profesionálním hráčům se povede jen několikrát za celou kariéru. Z dalších typů ran si uveďme alespoň několik základních:

Lob – vysoká krátká rána
Chip – krátká,nízko vedená rána, díky které míč dostanete na green
Pitch – vysoká rána vedená z kratší vzdálenosti na green
Slice – úder stáčející se doprava
Hook – úder stáčející se doleva

Aby se to nepletlo

Pokud se v anglických pojmech začínáte ztrácet, vězte, že jich je ještě celá řada. Naštěstí se golfový slang může pochlubit i několika slovy, které byly přeloženy do češtiny, takže mají slova často dvojí význam. Díky tomu se ale také velmi dobře pamatují. Tak například řízek (divot) se říká kusu trávy nebo celému drnu, který se hráči podaří vyseknout při úderu. Bunker (vyslovuje se ovšem bankr) je písečná překážka, která často kryje green. Žiletka zase v golfovém slangu označuje železnou hůl s kovanou hlavou.

Golfový slang

Golfová etiketa

Součástí hry není jen speciální hantýrka, ale samozřejmě také požadavky na správné oblečení a soubor pravidel, i těch nepsaných. Hráči by se především neměli na hřišti chovat hlučně, rušit ostatní nebo je jakkoli ohrožovat. Důležité je také během hry zbytečně nezdržovat, protože na jamku čekají další hráči. Golfový oděv má volnočasový charakter, takže zapomeňte na džíny a tričko. Nejlepší volbou jsou plátěné kalhoty a triko s límečkem. Dámy mohou obléci sukni nebo šortky. Hojně užívaným doplňkem je čepice s kšiltem, která nahradí sluneční brýle.

Zdroje fotografií: igolfpro.cz

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR

Interiérové studio vypracuje návrhy interiérů, moderních design kanceláří, 3D vizualizace. Realizujeme firemní interiéry na klíč.

Další firmy naleznete v katalogu firem