Jak úspěšně zvládnout první pracovními dny

Máte za sebou úspěšný pohovor, podepsanou novou pracovní smlouvu a máte pocit, že nejhorší je za vámi? Omyl, teprve teď všechno vlastně začíná! Jak jistě víte, první dojem je velmi důležitý a může se s vámi táhnout celý zbytek vašeho působení v novém zaměstnání. Jak tedy na nové kolegy a šéfy zapůsobit co nejlépe?

První den

Přijďte včas a dobře naladěni. Tato rada ostatně platí pro všechny ostatní dny! Zcela jistě si dávejte dostatečnou časovou rezervu, alespoň do doby, kdy už budete mít vypozorovánu obvyklou dopravní situaci.

Seznamujeme se

První den bude nejspíše ve znamení velkého seznamování, nejen s vaším novým působištěm, stolem a židlí, ale také (a hlavně) s novými kolegy a šéfy.

Co na sebe

Specialisté doporučují obléci se první den o trochu lépe, než bychom se oblékli normálně. Nikdy nevíte, s kým se budete seznamovat a na koho budete chtít udělat co nejlepší dojem, a vlastně ani pořádně nevíte, jaký dress code se u vás v práci vyžaduje. Mohlo by se tedy stát, že rifle a trička jsou povoleny jen v pátek nebo že žabky a tílka jsou prostě a jednoduše tabu a od zaměstnanců se očekává, že je nenosí ani o víkendu na koupaliště (nebo se tak alespoň tváří). Nebo bude váš nový zaměstnavatel velmi tolerantní a budete se moct obléci uvolněněji a třeba i přezout do pantoflí.

Zaučování začíná

Pravděpodobně se seznámíte i s vaším tréninkovým plánem. Dozvíte se, jaká školení vás čekají a kdy, jaké další papíry musíte vyplnit a odevzdat, seznámíte se pravděpodobně se speciálním softwarem a firemní politikou. Chcete-li udělat opravdu dobrý dojem, otevřete si ještě doma oficiální firemní stránky a prostudujte si je. Samozřejmě, že vás firma zaškolí důkladněji, ale určitě nic nezkazíte a možná ještě uděláte dobrý dojem, když budete mít alespoň povědomí o nabízených službách nebo produktech.

První týden

Zaučování a sžívání pokračuje

Během prvního týdne nebo dokonce týdnů vás pravděpodobně čeká zaučování na novou pozici. Nebojte se zeptat na cokoliv, co vás zajímá, abyste neprošvihli správnou dobu a neptali se až ve chvíli, kdy už byste měli vlastně všechno vědět. Zapisujte si vše, co vám přijde důležité (například kde je kopírka či jak se zachází s telefonem). Hodit se vám může i zapsat si důležitá jména, třeba kdo vám pomůže, když se vám něco stane s počítačem.
Nebuďte nervózní, pokud jste se ještě nespřátelili s kolegy. Všechno má svůj čas. Vaši kolegové pravděpodobně neví, co od vás mohou očekávat, takže si vás budou „zkoušet“. Jsou samozřejmě ve výhodě, protože se navzájem znají. Nastupujete-li do již fungujícího týmu, je vaše pozice o to těžší. Tým už je navzájem sžitý a vás čeká nelehký úkol do něj proniknout a vydobýt si své místo. V prvotním nadšení a snaze zapadnout nezapomínejte ovšem na sebe. Hranice si musíte stanovit již od začátku, nenechte se dotlačit do pozice, ze které se již budete těžko dostávat. Jako nováček přece nemusíte oddřít úplně všechno! Na druhou stranu je někdy potřeba ustoupit, zvlášť pokud, jak již bylo řečeno, pracujete v týmu. Najít kompromis se zdá složité, ale s každou další podobnou situací (mám nebo nemám zůstat dnes v práci déle?), budete alespoň o něco chytřejší. Navíc brzy vypozorujete, jak to vlastně u vás funguje, například s přesčasy nebo s extra úkoly, které v popisu práce rozhodně nemáte.

Facebook a podobné

Určitě si dávejte pozor na surfování po internetu v pracovní době, alespoň dokud si nebudete jistí, že je to skutečně v pořádku a nevadí to. I poté to samozřejmě nepřehánějte, mohlo by to být bráno jako porušení pracovní kázně!

Buďte sami sebou

Nesnažte se působit jako někdo jiný. Buďte sami sebou, protože když nebudete, stejně se na to dříve nebo později přijde. V lepším případě se na to nepřijde a všichni se budou za pár měsíců divit, co se vám stalo, že jste se tak hrozně změnili. Přesto se snažte působit uvolněně a usmívejte se.
A ještě jedna drobná rada na závěr: nesnažte se okamžitě zapojit do debat, které vaši noví kolegové vedou, na to budete mít času ještě dost. Raději jen poslouchejte a pozorujte.

Po zkušební době

Jak jistě víte, ve zkušební době může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu, nebo dokonce i bez uvedení důvodu (podrobnější informace najdete v Zákoníku práce, § 31 a 58). Zkušební doba trvá většinou 3 měsíce, je ovšem možné domluvit se jak na kratší, tak i delší „zkušebce“, záleží jen na zaměstnavateli. Pro vás to v podstatě tedy znamená, že byste si ke konci zkušební doby měli rozmyslet, jestli je to opravdu práce pro vás, baví vás a máte pocit, že byste se mohli něco naučit. Taktéž zaměstnavatel by měl zvážit, jestli jste perspektivní zaměstnanec. Je dobrým zvykem, že si před koncem zkušební doby s nadřízeným nebo nadřízenými sednete a promluvíte si mezi čtyřma očima a navzájem si sdělíte své dojmy a plány. Pokud vám nadřízený nic takového nenabídne, iniciativně se zajímejte a ptejte! Velká většina zaměstnavatelů nabízí po zkušební době různé bonusy, například ve formě školení nebo třeba jazykových kurzů. Pokud víte, že v práci tyto možnosti máte, aktivně se o ně zajímejte. Snažte se rozvíjet své dovednosti i mimo práci.

První rok

Pokud jste se rozhodli zůstat i po zkušební době, gratuluji! A ničeho se nebojte, první rok uteče jako voda. Během prvního roku se vám zcela jistě nepovede vše, každý někdy něco „zvoře“. Po několika měsících byste přesto už neměli dělat zásadní chyby a omyly. Samozřejmě záleží na druhu práce a také na vaší osobnosti, ale zhruba po roce byste se měli skutečně sžít s kolegy a proniknout více do interních záležitostí firmy. Ve většině firem platí také, že první povýšení může přijít nejdříve po roce. V této době už byste měli mít i jasněji v tom, jestli ve firmě chcete zůstat a když, tak na jaké pozici. Nadšení z nové práce zhruba v této době opadne (u někoho opadne dříve, u někoho později a u někoho třeba nikdy) a začnete vnímat i ty ne úplně pozitivní věci. Důležité je, abyste se s nimi snažili něco dělat. Ve váš prospěch hraje to, že již budete vědět, jakým způsobem máte nebo můžete mluvit s nadřízenými. Když už jste došli tak daleko, tak to snad nevzdáte!

Článek byl převzat z partnerkého serveru Vzdělání.CZ, které vás provede vašim vzděláním.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR (pobočka Chrudim IV)

Kuchyňské a bytové studio nabízí luxusní moderní kuchyně, dětský rostoucí nábytek, 3D návrhy, vizualizace, realizace interiérů. Dodáváme kuchyňský nábytek, linky, stoly, židle, obývací stěny, pokoje. Návrhy moderních obývacích pokojů a kuchyní.

Další firmy naleznete v katalogu firem