Jak postupovat při čištění kancelářské techniky

Většina z nás je zvyklá pravidelně uklízet prostory a umývat předměty, které užíváme. Někdo uklízí tehdy, když je to potřeba. Přesto však patří k paradoxu dnešní doby, že pracovní nástroj jakým je počítač, nás jen málokdy napadne vyčistit. Přitom obsahuje řadu součástek, které se rychle zanesou a zašpiní. Navíc čištění povrchu monitoru, klávesnice nebo myši není těžké a nevyžaduje ani zvláštní znalosti této techniky.

 

 

 Nejpoužívanější ze všech

V současnosti se uvádí, že klávesy a tlačítka myši používáme tak často, že na nich je více špíny než u klik od dveří nebo kdekoli jinde. Schválně se na svou klávesnici teď podívejte. Pokud je černá, vynikne mezi tlačítky nahromaděný prach. Má-li klávesnice světlou barvu, jsou na ní vidět různé fleky a čmouhy kolem nejpoužívanějších míst jako je mezerník. Je na čase to vyčistit. Poradíme vám, jak na to jednoduše a rychle.

Čištění kancelářské techniky - klávesnice, monitor, myš

Věnujte dostatek času klávesnici

Pakliže nemáte s čištěním počítače žádné zkušenosti, budete překvapeni, kolik špíny se pod klávesami skrývá. Prach mezi jednotlivými tlačítky můžete vymést speciálním štětečkem nebo vyluxovat slabým vysavačem. Přesto v útrobách klávesnice zbude špína, drobky a zbytky prachu. Nejúčinnější je z tohoto hlediska vylámání všech tlačítek a důkladné vyčištění vnitřku klávesnice.

Čištění kancelářské techniky - klávesnice, monitor, myš

Z jedné klávesnice udělejte sto malých kláves

V případě, že se pustíte do odlamování kláves, nezapomeňte klávesnici nejprve odpojit od počítače. Důležité je také mít po ruce druhou klávesnici, podle které tu první složíte zpátky. Ještě než se do toho ale dáte, měli byste všechna tlačítka zvlášť vyčistit, stejně jako základnu klávesnice. Na to vám stačí navlhčený hadřík a trocha mycího prostředku. Vše pořádně otřete, osušte a až poté vraťte klávesy na své místo.

Čištění kancelářské techniky - klávesnice, monitor, myš

Opatrně s monitorem

Na čištění počítačových monitorů se doporučuje užívat jemný hadřík, který se například prodává na čištění brýlí. Pokud máte starší model monitoru, na kterém ještě nejsou antireflexní vrstvy, můžete na hadřík nanést prostředek na sklo a okna s antistatickými vlastnostmi. Pokud máte novější modely citlivější na tlak nebo LCD monitor, vyvarujte se hrubé síly a raději použijte prostředky přímo určené k čištění těchto ploch.

Čištění kancelářské techniky - klávesnice, monitor, myš

Kuličková špína

Když už budete mít nejhorší z celého počítače za sebou, můžete se pustit do takové drobnosti jakou je myš. I když se to nezdá a není to na první pohled znát, vaše ruka s ní pracuje několik hodin denně. Povrch myši můžete ošetřit stejně jako klávesy na klávesnici. Pokud vlastníte ještě původní kuličkovou myš, můžete vyjmout kuličku a štětečkem vymést prach z otvoru. V případě novějších typů počítačových myší už nic jiného čistit nemusíte.

Čištění kancelářské techniky - klávesnice, monitor, myš

Zbylá kancelářská technika

Je jasné, že v kanceláři nemáte pouze počítačovou sestavu, a proto by si ostatní pomocníci zasloužili také vyčistit. Ovšem, kdo by si troufl na tiskárnu, kopírku nebo další techniku? Na tomto  místě spíše radíme obrátit se na odbornou firmu nebo servis konkrétního dodavatele této techniky, aby se o vše postarali. Pokud dlouhodobě zanedbáte čištění kancelářské i domácí techniky, může vám to později způsobit komplikace uživatelského rázu. Zkuste těmto potížím raději předcházet důsledným čištěním.

Zdroje fotografií: wikimedia.org

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

SPIN SERVIS, s.r.o.

XEROX Premier Partner. Kompletní sortiment XEROX.

Další firmy naleznete v katalogu firem