Firemní mateřské školy pomáhají zaměstnancům i samotným společnostem

V poslední době je jich stále více, protože se zvyšuje počet narozených dětí a ubývá volných míst ve veřejných školkách. V případě firemních mateřských škol jde o oboustranně výhodný svazek. Pro zaměstnance to znamená zisk dalšího benefitu, který mu umožní zůstat v práci a být současně nablízku svému dítěti. Firma díky tomu zase nepřijde o kvalifikovaného pracovníka, kterého by s ohledem na trvání mateřské dovolené musela postrádat až na několik let.

Staronový trend

Vzájemnou efektivitu firemních mateřských školek potvrzuje příklad z historie. Už Tomáš Baťa totiž ve svých závodech zřídil jejich obdobu pro děti svých zaměstnanců, protože si tím zajistil jejich dřívější nástup do práce. Zaměstnanci zároveň ještě více přilnuli ke značce Baťa, která představovala stabilitu a zázemí pro pracovníky i jejich rodiny.

Ať rodiče neztrácí čas

Firemní mateřské školy jsou oboustranně výhodné

Ze vzniku firemních školek plynou zaměstnancům jen samá pozitiva. Mimo výhod znamenající pro rodiče možnost udržet si zaměstnání a současně moci dítě během dne navštívit, spatřujeme v tomto modelu ještě další bonusy. Vzít dítě s sebou do práce ušetří pracovníkovi čas na docházku do veřejné školky a jeho následné vyzvednutí. Poplatky za firemní školky jsou navíc často nižší, než u jiných obvyklých zařízení.

Firmám role provozovatelů školek prospívá

Stejné pohnutky jako Tomáš Baťa mají i současní zaměstnavatelé. Velké společnosti, které si zřízení firemní mateřské školy mohou dovolit, jsou těmito výhodami výrazně motivované. Zaměstnanci nemusejí s dětmi zůstávat doma tak dlouho a přesto je mají na dosah. Také už byl prokázán pozitivní vliv firemní školky na mínění veřejnosti. Společnosti se školkami bývají v řadě případů lépe hodnoceny, než po spuštění nové reklamní kampaně.

Bez zvýhodnění budou školky přibývat pomaleji

Uvědomit si, že je firemní školka přínosem, je pro zaměstnavatele teprve první krok. Poté bude muset překonat úskalí vysokých zřizovacích nákladů i financí na provoz. Firemní školky navíc zatím stále spadají pod školský zákon, tím pádem se jich týkají přísnější podmínky, především hygienického charakteru. Zaměstnavatelé, kteří stále váhají se zřízením  mateřských škol, čekají na daňové zvýhodnění od státu pro zřizovatele firemních školek.

Firemní mateřské školky jsou oboustranně výhodné

Budoucnost přeje dětským skupinám

Alternativou k firemním mateřským školám jsou již dnes v zahraničí tzv. dětské skupiny. Největší rozdíl spočívá v tom, že tyto skupiny by nespadaly pod školský zákon a tím pádem by mohly fungovat trochu jinak. Dětská skupina totiž nemusí splňovat podmínku podávání vařeného jídla a nemusí mít přístup na zahradu. Pro zaměstnavatele by to byla snazší varianta při organizaci hlídání dětí svých pracovníků.

Naděje pro rodiče i firmy

Zákon o dětské skupině a chůvě by měl vejít v platnost v lednu roku 2013. Ve stejném období by se mělo projednávat i již zmiňované daňové zvýhodnění pro firmy. Až začnou v praxi tato pravidla fungovat, bude pro vedení společnosti o mnoho snadnější a příjemnější školku zřídit.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

RIMEX INTERIÉR s.r.o.

Připravíme pro Vás komplexními návrhy interiérů a jejich následnou realizací.

Další firmy naleznete v katalogu firem