Dress code, aneb když se firemní pravidla vztahují na oblečení

S příchodem zahraničních firem na český trh se u nás objevil fenomén, se kterým si dodnes někteří neví rady. Politika pracovního oděvu je specifickou záležitostí každé firmy a je pouze na jejím vedení, zda bude součástí nepsaných pravidel nebo oficiálních pracovních požadavků. Existují zkrátka povolání a pracovní pozice, u nichž se adekvátní oděv považuje za jejich neodmyslitelnou součást. Podívejme se nyní na některé základní principy pracovního dress codu.

 

 

 

Vizitka

Než začnete přemýšlet, co se do kanceláře hodí a co už ne, uvědomte si, že i oblečením reprezentujete svou firmu a vlastní postoj k práci. Oblékejte se podle vlastního citu, inspirujte se svými kolegy a pokuste se přitom dostát firemním nárokům na dress code. Rovnou ale zapomeňte na oděv, který bude přizpůsobený aktuálnímu ročnímu období nebo denní době, ve které se do práce vypravíte.  Zda je teplo nebo zima, totiž dress code příliš nezohledňuje.

Dress code v kanceláři

První dojem

Obvykle se o zvyklostech a firemních požadavcích na módu zaměstnanců dozvíte už při pracovním pohovoru. Právě při této příležitost si můžete udělat první představu o tom, jak moc se budete muset přizpůsobit. V případě, že společnost vyznává. ‚strict dress code‘, budete muset ve svém šatníku najít to nejelegantnější a nejlepší oblečení. Tento typ oděvů nosí zpravidla manageři, ekonomové, právničky, podnikatelky a zaměstnanci ve finanční sféře. Přichází totiž do přímého kontaktu s klienty, kteří by z nich měli mít pocit důvěry a jistoty. Druhým typem pracovní módy může být ‚casual dress code‘, který je ve svých požadavcích daleko umírněnější a je upřednostňován ve většině firem, menších úřadů a veřejných místech.

Dress code v kanceláři

Dámy, vyberte si

Stejně jako ve všech ostatních sférách dámské módy, mají i v tomto případě ženy z čeho vybírat. Pokud se zaměříme na striktnější požadavky dress codu, budeme se pohybovat ve sféře kalhotových a sukňových kostýmků, košil, sak a bot na středním podpatku. Z hlediska barev samozřejmě vedou méně výrazné tóny a všechny odstíny černé, šedé, hnědé, tmavě modré či vínové. Zárukou úspěchu je i kombinace tmavých jednoduchých kalhot s lehce odvážnějším sakem nebo světlejším topem. U formální módy se ale nemusíte bát detailů jako jsou puky na kalhotách nebo zajímavé střihy sak.

Dress code v kanceláři

Co by mělo zůstat tabu

Vzhledem k tomu, že mají dámy při sestavování svého šatníku více možností výběru, je i větší pravděpodobnost, že udělají chybu. Například při povýšení do vedoucí pozice je riziko malého faux pas nasnadě. Pojďte se s námi podívat na výčet věcí, které by měly být podle dress codu zapovězeny všem zaměstnankyním větších společností a státních institucí.

•    Minisukně
•    Hluboké výstřihy a holá ramena
•    Průhledné materiály
•    Holé nohy bez punčoch
•    Letní gumová obuv (žabky a nevhodné baleríny)
•    Pestrobarevné vzory

 

Dress code v kanceláři

Obleky dělají muže

Přestože pánové nemají pro formální oděv na výběr z většího množství druhů oděvů, mají o to těžší práci s volbou kvalitních a dobře padnoucích obleků. Ty jsou totiž zárukou serióznosti a elegance na pracovišti i mimo něj. Muži stačí vybrat několik slušivých obleků a úspěch je zaručen. Podle čeho se tedy orientovat v obchodě s pánskou módou krok po kroku?

•    1. krok – Ověřte, zda je oblek vyroben z vlny (popřípadě hedvábí nebo kašmíru)
•    2. krok – Při zkoušení hlídejte především oblast ramen. Na ní je nejvíce poznat, zda Vám oblek sedí nebo ne.
•    3. krok – Vhodné obleky by měly mít 2 – 3 knoflíky. Poslední se nosí rozepnutý, jako to vidíte na obrázku.
•    4. krok – Rukávy musí být vždy kratší, než košile. Manžeta od rukávu košile by měla být zcela viditelná. Nohavice se také nosí kratší, takže si je budete muset po nákupu nechat zkrátit. Hlavně je nenechávejte v délce, ve které Vám je prodali.
•    5. krok – Pokud je to ve Vašich možnostech, dejte přednost šitému obleku na míru. Budete skvěle oblečen a každý to na Vás pozná.

Dress code v kanceláři

Nezapomeňte na maličkosti

Z hlediska dress codu samozřejmě nejde o drobnosti, ale z pohledu celého outfitu by se mohlo lehce stát, že na něco zapomenete. K oblečení patří vhodná obuv. Před cestou do práce vždy myslete na to, že kvalitě obuvi vždy přidá její čistota. Noste uzavřené boty, nejlépe tmavé barvy. Pozor ovšem na krátké a výrazné ponožky nebo silonky. Opomíjet byste neměli také viditelné tetování či piercing, který by měl zůstat zrakům kolegů i klientů skryt. Dámy by neměly zapomínat na manikúru a vyvarovat se pestrých barev laků na nehty. Pánská manikůra už také není nic neobvyklého, protože mužskému vzhledu viditelná péče nemůže uškodit.

Dress code v kanceláři

Zdroje fotografií: zena.com, marksandspencer.com, Curych-footwear.com, hm.com, beltissimo.cz

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR (pobočka Chrudim IV)

Kuchyňské a bytové studio nabízí luxusní moderní kuchyně, dětský rostoucí nábytek, 3D návrhy, vizualizace, realizace interiérů. Dodáváme kuchyňský nábytek, linky, stoly, židle, obývací stěny, pokoje. Návrhy moderních obývacích pokojů a kuchyní.

Další firmy naleznete v katalogu firem