Dopřejte si luxus – koženou sedací soupravu!

Určitě jste také někdy přemýšleli, zda si do své kanceláře zvolit sedací soupravu čalouněnou nebo koženou.

Kožené sedací soupravy se přitom vůbec nemusíte bát – ať už z cenových či praktických důvodů. Při výběru svoji roli určitě hrají osobní preference, vkus, vzhled interiéru a také cena. Poslední jmenovaný faktor už nemá na rozhodování při koupi takový vliv, v posledních letech cena kožených sedacích souprav stále klesá a tak se přibližuje finančním možnostem více domácností, které se rozhodly pořídit si novou sedačku.

 

Obr. 1 – Kožená sedací souprava Siera

 

Několik důvodů, proč říct ANO kožené sedací soupravě.

1. Příjemná na dotek

Právě kůže je nejvíce podobná svými vlastnostmi lidské pokožce a proto na ni působí přirozeně, navíc v zimě  hřeje, v létě chladí. Nevěříte? Nebojte se a přijďte do prodejen JENA-nábytek pravé kožené sedací soupravy vyzkoušet.

Kůže je přírodním materiálem a je  proto vhodná pro alergiky, nepropouští prach, pot a nečistoty do vnitřního čalounění.

Obr. 2 – Sedací souprava Play

 

2. Barevné hrátky

Kožená sedací souprava už nemusí být jen černá, hnědá nebo bílá. V posledních letech se výrobci přizpůsobují přáním zákazníků a na trhu se rozšiřuje nejen nabídka bílých či světlých provedení sedaček, ale také i výraznějších barevných kombinací. A tak zelená, červená či výrazně žlutá kožená sedací souprava není dnes již nic neobvyklého.

Obr. 3. –  Sedací souprava Granada

 

3. Kvalita materiálu – dlouhá životnost

Kůži na sedací soupravu je věnována velká pečlivost už při výrobě. Samotný výrobní proces se skládá zhruba ze 20 dílčích činností. Pro výrobu kůže na sedací soupravy se využívá nejvíce kůže hovězí. Kvalitu kůže a její životnost však neurčuje tak zásadně původ zvolené kůže, spíše jako délka a kvalita samotné výroby.

Kůže je během činícího procesu konzervována, tak je odolná vůči všem degenerativním či hnilobným procesům, nenapadají ji žádné bakterie ani moli. Kůže se barví  máčením a stříkáním. Někteří výrobci kůži rozřezávají i na několik vrstev. První vrstva je nejkvalitnější a proto se používá nejčastěji na sedáky, které jsou ze sedacích souprav přece jen nejvíce namáhavou částí.  Tato vrstva je zbavena srsti a po ní zůstávají v kůži póry. Kůže dýchá – je největší a nejpevnější. Druhá vrstva se používá na podpěrky a opěrák. Třetí vrstva se používá na záda sedaček (malé kusy).

Obr. 4 – Kožená sedací souprava Lola

 

Právě použité vrstvy na sedací soupravě určují  cenu celé sedačky. Někteří výrobci používají výhradně první vrstvu na celou sedací soupravu a tyto sedací soupravy pak patří k těm nejkvalitnějším, ale také k nejdražším. To je samozřejmě důvod, proč mezi některými koženými sedacími soupravami mohou být rozdíly až několik desítek tisíc korun.

Předcházejte opotřebení! Aby nedocházelo nevyváženému zvrásňování sedačky pouze na některých místech, používejte sedací soupravu rovnoměrně.  Vyvarujete se efektu oblíbeného místa, aby nevznikaly viditelné i mechanické změny sedací soupravy.

Obr. 5 – Sedací souprava Play

 

4.    Jednoduchá údržba

Impregnovaná kůže

Kožený nábytek opatřený několika vrstvami impregnace nabízí všechny vlastnosti, které od něj očekáváme. Ochranné vrstvy, které sedací soupravu chrání, nejsou okem ani dotekem rozpoznatelné, ale za to dokonale zabraňují stárnutí kůže a chrání ji před nečistotami a zničením. Ve velké míře také zabraňují vsáknutí tekutiny a tak navzdory mýtům je kožená sedací souprava ideální do každé rodiny i s dětmi či čtyřnohými domácími mazlíčky.

Neimpregnovaná kůže

Neimpregnovaná, neboli naturální kůže, je bez jakékoli povrchové úpravy. I přesto je sedací souprava chráněna. Používáním se na povrchu vytvoří ochranný povlak a patina, která dodá křeslům i pohovkám šmrnc a originální vzhled. Nábytek z naturální kůže si však žádá i více naší opatrnosti a tak nedoporučujeme zavést kusy nábytku z tohoto materiálu do častého používání. Určitě jej oceníte spíše jako ozdobu v saloncích či pokojích pro hosty anebo jako stylové doplňky.

Obr. 6. – Plánovatelná sedací souprava Pamplona

 

Praktické rady pro život s koženou sedací soupravou

Kam s ní?

Kožené sedací soupravy nikdy nevystavujte přímému slunečnímu svitu a nedávejte je do blízkosti zdrojů tepla (radiátory, krby apod.). Barva kůže může vyblednout nebo se změnit, kůže se může vysušit. Pokud nemáte v místnosti dostatek prostoru, tak dodržujte odstup od těchto zdrojů minimálně 30-40 cm. Teplo mění vlastnosti kůže a stálý zdroj vyšších teplot (např. krb) může sedací soupravu velmi rychle zničit. Nábytek, který je umístěn blízko tepelného zdroje, častěji napouštějte ochranným přípravkem. Uchráníte tak lépe barevný povrch sedačky.

Kromě tepelných zdrojů může životnost kůže ovlivnit ještě jeden faktor. V dnešní době je často obývací pokoj spojený s kuchyní. Při vaření tak dochází k uvolňování par a tuků do prostoru, které pak následně ulpívají i na nábytku. Je proto důležité v takových spojených prostorech kůži chránit před usazováním nečistot vzniklých při vaření. Usazená mastnota může na sedačce zanechat nenapravitelné škody.

Obr. 7 – Sedací souprava Play

 

Co k ní?

Kožené sedací soupravy lze nakombinovat v podstatě s jakýmikoliv doplňky. Nedoporučujeme stylizovat v místnosti vše „do kůže“ – to se týká jak barev, tak materiálu. Vedle tradičního dřeva, kožené sedací soupravy můžete úspěšně spojit s doplňky ze stříbrných  kovů či ze skla.  Jakou barevnou harmonii zvolit? O tom si můžete přečíst v článku „Vylaďte si barvy I“ anebo „Vylaďte si barvy II.“

Obr. 8 – Barev se v interiéru nemusít bát

 

Základní návod na péči o kůži

Chceme-li strávit s koženou sedací soupravou dlouhá léta, musíme jí dopřát pravidelnou, ale za to nenáročnou péči. Na trhu existuje velké množství prostředků pro údržbu kožených materiálů a rozhodně se vyplatí po některém z nich sáhnout.

– koženou sedací soupravu udržujte v čistotě pravidelným stíráním prachu suchým hadříkem
– 2-3krát ročně kůži ošetřete pečujícím přípravkem určeným na kůži (ošetřujte vždy pouze čistou kůži)
– po vstřebání přípravku použijte impregnační sprej a nechte ho dokonale zaschnout
– je-li potřeba, použijte před ošetřením kůže intenzivní čistič na kůži
– intenzivní čistič na kůži používejte jen v případě nutnosti intenzivního vyčištění lokálních skvrn nebo celé sedací  soupravy; intenzivní čistič na kůži není určen k pravidelnému používání
– vzniklé skvrny vyčistěte okamžitě po jejich vzniku a kůži nikdy nedrhněte silou
– chemické přípravky, které nejsou určeny přímo na kůži, nesmí s kůží přijít to styku (krém na boty, odstraňovače skvrn, odmašťovadla, mycí přípravky, aceton a další
– používejte pouze přípravky, které jsou doporučeny výrobcem či prodejcem

Navštivte prodejny Jena – nábytek, rádi Vám poradí, jak nejlépe o novou koženou sedací soupravu pečovat.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Mgr. František Kocman - Š + K nábytek

Autorizovaný prodejce - kancelářský nábytek Alfa-Interier Říčany a Nábytek Exner.

Další firmy naleznete v katalogu firem