Designové události, ke kterým se schyluje v roce 2012

Letošní rok bude opět o něco bohatší na akce a přehlídky ze světa designu. V roce 2012 se uskuteční další ročníky úspěšných výstav a prezentací mladých tvůrců, ale představí se i dílo klasiků české architektury a designu a bude znovu zpřístupněna jedna z nejvýznamnějších staveb na našem území. Vezměte si diář a pojďte si společně s námi zapisovat nejdůležitější události tohoto roku.

 

Únor – Ve znamení moderny

Rok 2012 je  hned dvojitým výročím osobností české moderny – architektů Pavla Janáka a Jože Plečnika. Připomínka jejich tvorby začala výstavou nábytku, skla a porcelánu v Trmalově vile v pražských Strašnicích, která potrvá do konce února. Na tuto prezentaci budou v průběhu roku navazovat další výstavy, přednášky a procházky po architektonických památkách obou tvůrců.

Porcelán od Pavla Janáka
Autor: Pavel Janák

Březen – Forma následuje funkci

Milovníci jednoduchých tvarů a linií už jistě nedočkavě očekávají otevření vily Thugendhat, která bude po dvouleté rekonstrukci veřejnosti zpřístupněna od 3. března. Jediné dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe na našem území je nejdůležitějším počinem na poli funkcionalismus nejen na území Brna a České republiky, ale minimálně i střední Evropy. K vidění bude nejen skvělé konstrukční řešení vily stojící v kopci na úzké parcele v Černých polích, ale i celá koncepce vytvořená architektem. Na vlastní oči spatříte slavnou onyxovou stěnu i křeslo Barcelona, navržené Miesem právě pro tento prostor. Vstupenky jsou již nyní k objednání na internetu.

Otevření vily Tugendhat
Vila Tugendhat – Mies van der Rohe

 Březen – the best of

Jen o několik dní později, přesně 10. března, budou slavnostně vyhlášeny ceny Czech Grand Design za rok 2011, čili výroční ceny Akademie designu. Nominace jsou již známy a my se můžeme těšit na vyhlášení nejlepšího Designéra roku, módního designéra, návrháře šperku, nejlepšího obchodu nebo výrobce v oblasti designu. Slavnostní večer proběhne ve Stavovském divadle a ceny pro vítěze navrhlo designérské duo Olgoj Chorchoj, které v loňské soutěži získalo cenu Designér roku. Až do 29. dubna bude navíc k vidění výstava všech prací nominovaných designérů v Národním technickém muzeu.

Přehlídka art designu Křehký Mikulov
Křehký Mikulov

Červen – Křehké léto

Loňská úspěšná přehlídka art designu v Mikulově bude mít druhé pokračování. V prostorách zámku budou opět k vidění limitované edice a premiérové výstavy českých i zahraničních návrhářů. Art design je již zavedený pojem a představuje prezentaci designu, která hraničí s uměleckou výstavou. První art designový festival ve střední Evropě nese název Křehký Mikulov. Přízvisko ‚křehký‘ je odvozeno od názvu galerie, kterou organizátoři festivalu v Praze vlastní a která se také zabývá prezentací mladých designérů a nových talentů. Křehký Mikulov proběhne ve dnech 22. 6. – 19. 8. 2012. Budete mít tedy celé léto na to zajet si na jižní Moravu za novinkami v oblasti designu.

Bienále grafického designu 2012 Brno
Bienále grafického designu

Červen – Grafika v Brně

Cestou do Mikulova se jistě vyplatí zastavit se i v Brně, kde bude ve stejnou dobu probíhat Bienále grafického designu 2012, které je v moravské metropoli k vidění jednou za dva roky. Přehlídka si klade za cíl představit to nejdůležitější, co se na mezinárodním poli grafického designu odehrálo v období let 2009 – 2011. Bienále grafického designu pořádá Moravská galerie.

Designblok 2012
Designblok

Říjen – Blok mezinárodního designu

Desátý měsíc roku patří již tradičně mezinárodní přehlídce designu zvané Designblok, která je k vidění vždy jeden týden v říjnu v centru Prahy. Letošní již čtrnáctý ročník opět představí novinky z české i zahraniční scény. V termínu od 1. do 7. 10. se můžete těšit na velmi oblíbené prezentace značek Kartell Flag Store, Konstepti, TON, Křehký, Lladró nebo na Maxima Velčovského.

designSUPERMARKET 2012
designSUPERMARKET

Prosinec – závěrečný market

Sezónní přehlídky designu završí na začátku prosince designSUPERMARKET, který prezentuje autorskou tvorbu nových i zavedených designérů. Poslední z pravidelných výstav současného designu najdete v termínu od 5. do 9. 12. v Paláci Archa v Praze.

Zdroje fotografií: tugendhat.eu, designboom.cz, kubista.cz, designsupermarket.cz, moravska-galerie.cz

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

TRIMEN STUDIO, spol. s r.o.

Prodáváme kancelářský nábytek.

Další firmy naleznete v katalogu firem