Designblok 2012: Nové materiály, technologie a vize

Každoroční přehlídka autorského i značkového designu s názvem Designblok proběhla letos první týden v říjnu v centru Prahy. Mimo prací studentů,  debutujících projektů a umělecky laděných prezentací tu byly opět k vidění projekty českých i zahraničních výrobců a producentů designu. Podíváme se na novinky, které nás nejvíce zaujaly a které jistě oceníte v práci i doma.

Rychlé ohlédnutí

Na 14. ročník známé přehlídky designu se bude určitě vzpomínat jako na ten, který zviditelnil inovaci ve vývoji materiálů. Konkrétně šlo o průhledný beton, v němž se kombinuje vlastní materiál a průhledové prvky. Značka LiCrete si na tomto základě chce patentovat technologii pronikání světla z více stran, protože samotný nápad i jeho realizace již dávno existují. Známý designér Maxim Velčovský zase ve své expozici představil nové barevné odstíny materiálu zvaný corian pro značku DuPont™ Corian®. Jde o umělý kámen využívaný především pro kuchyňské linky nebo koupelny.

Designblok 2012 představil noivnky

Stylová technika

Mimo šperků, oděvů nebo uměleckého skla se na podzimní přehlídce designu představila i značka Logitech. Novinky byly umístěny v expozici připomínající klubko kabelů, v jehož prostoru byla technika zavěšena. Šlo především o barevnou kolekci myší a webkamer, v níž můžete vybírat z téměř dvacítky originálních designů. Společnost je známá také svými inovacemi v oblasti technologií počítačového příslušenství a doplňků k dalším médiím. Z posledních produktů tak představila dotykovou myš nebo dotykový televizní ovládač, na němž si nastavíte ikony oblíbených kanálů.

Designblok 2012 představil novinky

Nebojte se recyklované módy

Mezi různými experimenty a studentskými oděvními projekty jsme již tradičně nalezli i prezentaci českých šperků a doplňků Trash Made. Designéři této značky dávají nový život a účel použitým materiálům a dílům z elektropřístrojů. Nám se zalíbily manžetové knoflíčky Boarded vyrobené z desek plošných spojů. Design zeleného laminátu se může stát zajímavým stylovým doplňkem pro Vaše obchodní jednání nebo různé společenské příležitosti. Jedinečnost tohoto výrobku Vás bude skvěle prezentovat.

Designblok 2012 představil novinky

Ať je to vidět!

S originálním konceptem se letos představila také značka Domesi Store, která se v první řadě zabývá návrhy a výrobou dřevěného nábytku a interiérových doplňků. Na Designbloku ovšem bodovala se svými barevnými textilními kabely. Ostatní se je snaží skrývat, aby nebyly v kanceláři nebo v obývacím pokoji vidět, ale Domesi Store chce kabely vystavit na odiv. Značka připravila šest pestrobarevných odstínů, se kterými můžete vyladit interiér k dokonalosti. Je libo růžový, zelený nebo červený kabel? Jeho délka je díky prodeji v metráži variabilní.

Designblok 2012 představil novinky

Posaďte se, prosím

Sedací nábytek je velice oblíbenou disciplínou mezi designéry i výrobci interiérového vybavení. Není proto divu, že byla i na Designbloku k vidění řada novinek a zajímavých variací. Firma Situs například představila židli Leaf (na úvodním obrázku) v několika dřevěných variantách. Ohýbané dřevěné sedadlo tvoří jedinečnou skořápku celé židle stojící na třech nohách. Výhodou tohoto modelu je navíc možnost jeho vsouvání do sebe, takže ušetříte místo. Dalším tradičním účastníkem designové přehlídky je společnost Ton, jejíž židle 002 měla taktéž velký úspěch. Autor Jaroslav Juřica umě poukázal na odkaz Michaela Thoneta a jeho funkčních, přesto stylově vytříbených a technologicky dokonalých židlí. Designblok se tak nesl v duchu inovací, nových přístupů i tradice.

Designblok 2012 předtavil novinky

Zdroj fotografií: logitech.com, domesistore.com, trashmade.cz, ton.cz, situs.cz