Dánský design: Síla nadčasovosti

Přestože Dánsko nepatří mezi největší severské státy, má výrazný podíl na slávě skandinávského designu, do něhož se řadí společně s Finskem, Švédskem a Norskem. Stejně jako v okolních zemích se i zde našla řada designérů, kteří se nebáli experimentovat s technologií výroby a vytvářeli tak nové postupy a design. Přes dřevěný ohýbaný nábytek se návrháři přenesli až do éry plastů, které se stejnou zálibou tvarují do extrémních tvarů. V Dánsku vznikla řada výrobků a designů, jejichž hodnota s odstupem času stále stoupá.

Užitná hodnota

Podstatné základy dánskému designu položila silná generace návrhářů, která tvořila v padesátých a šedesátých letech. Celkem rychle se z nich staly osobnosti světového významu, které spoluutvářely světové trendy i stálé hodnoty. Není divu, že velká část jejich produkce spadala do oblasti sedacího nábytku a světelného designu, protože to jsou dodnes nejproměnlivější kategorie užitého designu. Dánští návrháři těmto formám dokázali vtisknout vlastní rukopis, kterým se inspirují tvůrci i v současnosti.

Dánský design - Arne Jacobsen
Egg – Arne Jacobsen

Statut

Design patří v Dánsku k důležitým vývozním artiklům a tím pádem je i zdrojem národní hrdosti. Celá skandinávská odnož designu si moc dobře uvědomuje, že pro své zákazníky vytváří praktické a funkční řešení nábytku a předmětů, které je obklopují.

Dánský design - Arne Jacobsen
Ant – Arne Jacobsen

Východisko pro tradici

Prvním z výrazných dánských designérů 20. století je bezesporu Poul Henningsen, jehož proslavila koncepce a technologie svítidel. Konstrukce osvětlení byla tvořena řadou stínítek a odrazových ploch, od kterých se světlo mohlo dále šířit. Za patrona dánského designu lze považovat Arne Jacobsena, tvůrce nadčasových modelů židlí, křesel a dalších užitných předmětů. Návrhář vědomě nenavázal na meziválečnou designérskou tradici a šel si vlastní cestou. Vytvořil série kultovního sedacího nábytku, jehož jednoduchost byla ve své době pokládána za avantgardní. Jacobsena proslavila židle Swan, Ant a křeslo Egg. V každém tvaru najdete přesně to, co má představovat.

Dánský design - Verner Panton
Onion Light – Verner Panton

 Posledním vizionářem dánského designu byl Verner Panton, jehož teoretici dodnes považují za nejkontroverznějšího dánského návrháře nábytku. Jeho používání barev a experimentování s novými materiály nebralo konce. Za vrchol tohoto období je považována židle Panton, která je vytvořena z jednoho kusu plastu.

Dánský design - Fredericia
Bench for two – Fredericia

Silná podpora

Je třeba dodat, že tito geniální designéři by řadu svých děl nemohli realizovat bez pomoci nábytkářských firem a odvážných výrobců. Pravou rukou Arne Jacobsena se stala velmi brzy společnost Fritz Hansen. Zajímavostí je, že ač vedení v některých případech pochybovalo o úspěchu nového sedacího nábytku, zariskoval a firma se tak zapsala do dějin designu. Již zmiňované Jacobsenovy židle a křesla totiž od konce padesátých let až dodnes patří vůbec k nejprodávanějším kusům nábytku na světě. Fritz Hansen později realizoval i některé návrhy Vernera Pantona. K nejúspěšnějším výrobcům dánského nábytku patří i společnost Fredericia. Klasické kousky této značky najdete v královském paláci a tvorbu mladých návrhářů zase v moderních veřejných prostorách.

Dánský design - Niels Hvass
Global Chair – Niels Hvass

Současná pozice

Ačkoli designér Niels Hvass nepatří k nejmladší generaci dánských návrhářů, jeho práce zřetelně navazuje na tradici jeho předchůdců. Tvarově i materiálově se v ledasčem shodují. Niels Hvass ovšem přichází i s vlastními inovacemi. Jednou z nich je proutěná židle Wicker Chair, která je zhotovená z větví stromů. Představitelem mladého dánského designu je i značka Addinterior, jejíž návrháři si zakládají na invenčním přístupu k funkci nábytku a jeho flexibilitě. Příkladem může být policový systém Add-On, který lze využít jako netradiční knihovnu nebo úložný prostor sestavitelný přes celou stěnu.

Dánský design - Addinterior
Add On – Addinterior

Dánský design v ČR

Největším zástupcem dánského designu u nás je společnost BoConcept, jejíž produkty máte šanci sehnat v řadě specializovaných obchodů. Nábytek můžete vybírat na internetu a poté si pro něj zajet do kterékoli pobočky firmy Decoland, která u nás BoConcept zastupuje. Sortiment značky Addinterior a další dánský design najdete i v e-shopu nebo showroomu společnosti Scandium, jejíž sídlo najdete v Praze Holešovicích.

Zdroje fotografií: verpan.dk, addinterior.dk, fritzhansen.com, strand-hvass.com, fredericia.com

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Office Depot, s.r.o.

Kancelářské potřeby dodáme zítra nebo zdarma až do vaší kanceláře. Ať jsou to kancelářské židle, kancelářský nábytek, kancelářský papír, kancelářská technika, občerstvení či drogerie, téměř veškeré kancelářské zboží má náš internetový obchod skladem.

Další firmy naleznete v katalogu firem