Color blocking: neomezujte se v kombinování pestrobarevných odstínů

Přestože nejde o čerstvou novinku, začalo se o tomto moderním trendu hovořit až celkem nedávno v souvislosti s módou. Syté barevné kontrasty nemusí ovšem zdobit pouze vás, ale také váš domov nebo pracovní prostor. Interiér inspirovaný color blockingem lze vytvořit kompletní rekonstrukcí stěn a nábytku, ale i pouhým sladěním doplňků a textilií.

Vytvořte napětí

Podstatou color blockingu je záměrná kombinace intenzivních sytých barev na výrazných plochách. Barevné bloky jsou často ve vzájemném protikladu. Jde o tzv. komplementární barvy, jež jsou na opačných koncích barevného spektra (např. červená a zelená). Pro dosažení efektního kontrastu se kombinují především teplé a studené barvy (např. tyrkysová a růžová). Čím dál častěji se ale setkáte i s opačným postupem. Někdy se podaří vytvořit ty nejbláznivější kombinace z velmi příbuzných odstínů (např. červená, oranžová, růžová). Záleží spíše na vlastním vkusu.

Color blocking: kombinace sytých barev

Zahrajte si s barvami

Pokud se už rozhodnete pro toto trendové pojetí vlastního interiéru, je nejjednodušší začít od doplňků či bytových textilií. Barevné kontrasty vytvoříte pomocí výrazných závěsů, polštářů, přehozů přes křesla či pohovku. Vše můžete doladit pestrými rámy na obrazy či zrcadla, soškami a bytovými dekoracemi kombinujícími opačné barevné odstíny.

Color blocking: barevné kontrasty

Color blocking jako životní styl

V případě, že se nespokojíte jen s doplňky, můžete barevné napětí podpořit sytě vymalovanými stěnami. Světlejší barvy můžete použít na celý pokoj, tmavší a sytější odstíny raději jen na jednu stěnu, která bude dominovat interiéru. Tím to ovšem nekončí. Když už jste se totiž odvážili vymalovat pokoj výraznou barvou, můžete stoprocentního color blockingového efektu docílit pomocí nábytku v opačných barvách.

Color blocking: kontrasty barev

Několik postřehů z praxe

Stejně jako každý jiný styl, trend či hnutí funguje i color blocking podle několika málo zásad, o kterých jsme se zmínili v úvodu. Na druhou stranu se vždy objeví případ, který v rámci nějakého trendu funguje, ačkoli předem stanovené  hranice porušuje. Podíváme se tedy, jak se dá s color blockingem pracovat na několik způsobů.

Color blocking: barevný nábytek

Klasicky bílý interiér nemusíte hned měnit k nepoznání. Stačí ho vybavit nábytkem v kontrastních barvách a úkol je splněn. Čím víc barev zapojíte, tím bude prostor působit živěji a veseleji.

color blocking: barvy v kanceláři

I formální pracovní prostory může kombinace pestrých barev rozjasnit a přitom jim neubere na důležitosti. Zaměstnanci budou rádi pracovat v barevném prostředí, které bude pozitivně působit na jejich celkovou pohodu.

Color blocking: barevné kontrasty

Užití výrazných barev v pracovním či obytném interiéru má samozřejmě také vliv na celkové vyznění prostoru. Správné umístění barevných bloků může opticky upravit interiér dle vašich potřeb. Na fotografii vidíme příklad pracovny, kterou žlutý a zelený pruh prodlužuje a ve výsledku zvětšuje.

Color blocking: barevná kancelář

Na tomto obrázku můžete vidět v současnosti velmi oblíbenou barevnou kombinaci růžové a limetkově zelené barvy. Spojení funguje i v rámci vícebarevného interiéru nebo místo toho můžete použít několik odstínů růžové a zelené.

Tipy na barevný nábytek

Vzhledem k tomu, že se barev nebáli designéři v minulosti ani dnes, můžete ve svém interiéru kombinovat klasické designové kusy nábytku i jednoduché modely z velkoobchodů. Ukážeme vám několik příkladů, ze kterých byste si mohli vybrat:

Color blocking: barevný nábytek

1. Křeslo Barcelona
Slavné křeslo navržené architektem a designérem Ludwigem Miesem van der Rohe můžete v současnosti vidět i ve znovuotevřené vile Tugendhat. Smaragdově zelené provedení křesla bylo realizováno podle původní koncepce architekta.

Color blocking: barevný nábytek

2. Úložný systém Nuage
Návrh francouzské designérky Charlotte Perriand byl firmou Cassina uskutečněn až v letošním roce. Přitom ho vytvořila již na přelomu dvacátých a třicátých let, kdy spolupracovala s významným architektem Le Corbusierem. Tehdy byly geometrické tvary a užití základních barev jedním z východisek moderního umění.

Color blocking: barevný nábytek
3. Konferenční stolek
Červený laminátový stolek od dánské značky BoConcept je na první pohled atraktivní svým retro stylem. Zlatá léta šedesátá hojně pracovala s barevným laminátem, který se používal na stolky, židle i poličky.

Color blocking: barevný nábytek

4. Barevné boxy
Pestrobarevných kombinací se nebojí ani současní návrháři. Důkazem jsou tyto zásuvky a skříňky, které byly k vidění na dubnovém veletrhu nábytku v Miláně.

Zdroje fotografií: archdaily.com, konsepti.com, boconcept.cz, amosdesign.cz

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Kancelářský nábytek - LEADER

Prodáváme kancelářský nábytek, pracovní stoly, kancelářské židle, kancelářská křesla, kancelářské rohové stoly.

Další firmy naleznete v katalogu firem