Český (zlo)zvyk jménem přezůvky

Představte si situaci, kdy jako cizinec přijdete do české firmy a v kanceláři uvidíte své nové kolegy například v obleku a pantoflích. Máte pocit, že to nejde moc dohromady? Tak to se mýlíte. Tento obrázek můžete vidět v mnoha českých kancelářích, o čemž svědčí i výsledky našeho dotazníku. Zajímá vás, copak si o nás myslí cizinci?

Stejnou situaci zažil i můj kamarád Matthew. Angličan, který nastoupil minulý rok do české společnosti jako manažer. Samozřejmě první představování proběhlo naprosto korektně. Při pohovoru byli všichni slušně oblečení i obutí. Ale jak jinak, v běžné praxi začnete uplatňovat svoje každodenní návyky. Asi vás nepřekvapí, že když Matthew přišel první den do kanceláře, nestačil se divit. Většina lidí měla na nohách pantofle nebo dokonce žabky, a to přitom nebyli na pláži. No a co má být, řeknete si.  Jenže pro cizince, který není zvyklý zouvat se ani doma, natož ve firmě, je představa nošení bačkor přinejmenším úsměvná.

Přezouvat či nepřezouvat

Pod náporem neustálých otázek a narážek na české, pro něj „nepochopitelné“ zvyky, jsme se rozhodli udělat průzkum. Cílem bylo zjistit, jak to s tím přezouváním v kanceláři ve skutečnosti je.  A výsledek? 50 na 50.  Na otázku, zda se v práci přezouváte, odpověděl stejný počet lidí kladně i záporně.

Samozřejmě záleží také na dalších aspektech. Pravdou zůstává, že není nic špatného na tom, aby si člověk udělal pohodlí i v kanceláři, pokud  tedy zrovna nemá jednání s klienty. Ale ne každý si může tento luxus v podobě přezouvání dopřát. Existují totiž povolání, kde máte přezůvky typu pantoflí či jiné otevřené obuvi přísně zakázané. Pro příklad nemusíte chodit daleko, podívejte se třeba do nejbližší banky.

Překvapivým zjištěním průzkumu portálu vkanceláři.CZ také bylo, že pokud jde o přezouvání,  příliš nezáleží na typu kanceláře ani na pozici. Ačkoliv nejpočetnější skupinou „bačkůrkářů“ zůstávají běžní pracovníci, přezouvají se i někteří  manažeři. Podobné to je s typem kanceláří. Nejvíce si obuv mění ti, kteří mají samostatnou místnost, ale i ti, kteří sídlí ve společné kanceláři, jež není oddělená. Důvod? Větší pohodlí a lepší hygiena. Protože, co si budeme povídat, mít celý den na nohou jedny boty, není úplně ideální. To ovšem někomu, kdo není z Čech, těžko vysvětlíte.

Nejsme v tom sami

Není cizinec jako cizinec. Přestože na některé zahraniční pracovníky mohou naše návyky působit směšně, najdou se národy, které se zouvají ještě častěji než Češi. Typickým příkladem je Japonsko. Tady mají speciální přezůvky i na záchod a přezouvají se jak při příchodu do divadla, tak do některých restaurací. Bez povšimnutí nad českým (zlo)zvykem zůstanou také skandinávské národy a někteří Středoevropané. Pracujete-li tak ve firmě se Slováky nebo Rakušany, je možné, že i oni  budou nosit přezůvky.

Lehce ovlivnitelní aneb Bačkory na ústupu

Někdo přezouvání neřeší, někdo se nechá zviklat a někdo nemá jinou možnost. Jak to? V České republice najdeme bezpočet zahraničních firem, které po svých zaměstnancích vyžadují přesný dress code. Většina lidí tak v rámci firemní kultury musí dodržovat přísná pravidla stejnokroje i obuvi, a tudíž na přezůvky musí chtě nechtě zapomenout. Jiným příkladem může být naopak společnost s mezinárodním týmem, kde se pro změnu raději přizpůsobí Češi. To je asi zásadní rozdíl národních povah. Zatímco Matthew chodí dál ve svých společenských polobotkách a nehodlá na tom nic měnit, Čech se raději přizpůsobí ostatním, aby nepůsobil komicky.

Tak či tak, co z dotazníku vyplývá? Jednoduše různorodost nošení přezůvek v práci. Je jedno, jestli sedíte na recepci, v samostatné nebo v open space kanceláři. Pokud se nemusíte a nechcete svých bačkor vzdát, nedělejte to. A noste to, v čem se cítíte dobře. Další tipy na správný outfit do kanceláře, najdete i v článku Léto v kanceláři – v čem byste určitě neměli chodit v létě do práce.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

TOKA, s.r.o.

Kompletní vybavení interiérů od návrhů po montáž

Další firmy naleznete v katalogu firem