Anglický design: Vidina budoucnosti

Anglie vždy působila jako země striktně lpící na tradicích, odtažitém chování a suchém humoru. Vývoj zdejšího umění, architektury a designu ovšem tento zažitý mýtus boří. Anglie byla a je plná lidí, kterým k inspiraci nestačí anglická historie a dřívější úspěchy. Místní řemeslníci a pozdější designéři měli vždy plnou hlavu vizí o budoucnosti a díky tomu vytvořili řadu futuristických návrhů užitého designu.

 

 

Povýšení řemesla

Dalo by se říci, že kořeny anglického designu sahají ke vzniku hnutí Arts&Crafts na konci 19. století. V době průmyslové revoluce chtěli umělci v čele s Williamem Morrisem vrátit výrobu užitného designu z průmyslových hal do řemeslných dílen. Hnutí Arts&Crafts tak proslulo iniciativou žádající dostupnost kvalitního nábytku a interiérových doplňků široké veřejnosti. Návrháři v té době pokládali dům za jednotné umělecké dílo, a proto mimo nábytku navrhovali i veškeré textilie a podíleli se na výběru vhodných výtvarných děl.

Anglický design
William Morris

Statut

Přes všechny inovace a futuristické vize se dá s jistotou tvrdit, že anglický design je stejně konzervativní a minimalistický jako je anglická povaha. I když jde v každém případě o funkční a vizuálně vytříbený design, nenajdete v něm extravagantní a přemrštěné prvky, které by mohly práci Angličanů shodit.

Anglický design - Ron Arad
Ron Arad

Angličtí tradicionalisté

K průkopníkům využití chromované oceli patří Ron Arad, kterého proslavily netradičně řešené knihovny a opulentní křesla. Od kovu návrhář později přešel k plastu, díky kterému se jeho práce stala dostupnější většímu počtu spotřebitelů. Arad tedy jednal přesně v duchu hnutí Arts&Crafts. V současnosti patří k největším hvězdám anglického a hlavně světového designu dvojice Edward Barber a Jay Osgerby. Tito návrháři založili společné studio již v roce 1996 a dodnes fungují pod značkou Barber Osgerby. Právě oni mají na svědomí proměnu ostrých struktur a nepoddajných materiálů v měkké a oblé formy.

Anglický design - Barber Osgerby
Barber Osgerby

V moderním duchu

Přesně tohoto hesla se drží již tradiční anglický výrobce nábytku Isokon Plus, jehož historie sahá až do meziválečného období. Ve velice konzervativní designové produkci se zakladatelé firmy rozhodli pro změnu. Společnost využila návrhů německých designérů Marcela Breuera a Waltera Gropia, ale místo z oceli je zhotovila z ohýbané překližky. Dřevo byly většině Angličanů bližší než netradiční řešení z ocelových trubek. Studio Inflate jde zase ve stopách designu 50. let, kdy se poprvé objevilo nafukovací křeslo. Mladí angličtí návrháři šli v tomto nápadu ještě dál a nafoukli vše, co se dalo. V jejich tvorbě naleznete nafukovací stolní lampu, židli nebo mísu na ovoce.

Anglický design - Isokon Plus
Isokon Plus

Nádech 21. století

Tom Dixon patří ke zkušeným designérům, mezi nimiž vyniká jeho sochařství. Každý jeho kus je originálem a samostatným dílem. Dixon ve své tvorbě střídá materiály i výrobní postupy. Zapamatovatelné jsou v jeho případě drátěná křesla a židle, která provází celou jeho kariéru. Jeho o něco mladším kolegou je Marc Newson, jehož práce se nese ryze v duchu futurismu. Ranné návrhy jsou totiž stejně aktuální jako jeho poslední výtvory. Vzorem byl pro Newsona Ron Arad. Je patrné, že při práci vycházel z organických tvarů a inspiroval se i érou strojů.

Anglický design - Tom Dixon
Tom Dixon

Anglický design v ČR

Toužíte-li po některém z minimalistických, leč budoucnost připomínajících výtvorů anglických designérů, máte možnost se obrátit na některé tuzemské obchody. Design značky Barber Osgerby a Ron Arad najdete v prodejně Kartell, který sídlí v Praze a Brně, nebo v obchodě Designpropaganda.

Zdroje fotografií: ronarad.co.uk, barberosgerby.com, isokonplus.com, william-morris.co.uk, tomdixon.net, inflate.co.uk

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Top Office

Nabízíme Vám ergonomické kancelářské židle, pohodlná kancelářská křesla, elegantní kancelářský nábytek i praktické kancelářské doplňky.

Další firmy naleznete v katalogu firem