Symbolika barev

Zajímá vás, co jednotlivé barvy v naší kultuře znamenají? A proč?
Symbolické významy, které barvám připisujeme, jsou do značné míry ovlivněny naší evropskou kulturou a jejími základy ležícími ve starověkém Řecku a v Orientu. Na našem vnímání barev v současnosti se hluboce podepsala křesťanská symbolika a také způsob, jakým se barvy v minulosti vyráběly.

Jídelna DiamanteJídelna Diamante – Decoland


Například zlatá barva je symbolem bohatství (duchovního i hmotného), na čemž se podepsala nejen asociace se zářícím sluncem a jeho životadárnou silou, ale rovněž značné náklady nutné pro její získání. I dnes v nás zlatá barva vzbuzuje dojem přepychu.

Podobně působí purpurová, která se získávala ze žláz mořského plže. Nákladnost takové barvy dokládá skutečnost, že na obarvení kapesníku bylo potřeba žláz 10 000 plžů. Kvůli své nesmírné ceně se stala symbolem panovnického majestátu.

Žlutá – nástupce zlaté – si zachovává symbolický význam své předchůdkyně, působí vesele a hřejivě, díky svému pozitivnímu vlivu na soustředění se skvěle hodí do pracovny a do dětského pokoje. Neuškodí ani v kuchyni.

Plánovatelná kuchyně DecodomPlánovatelná kuchyně Decodom – JENA-nábytek

Červenou si obvykle asociujeme s láskou, vzrušením a silou. Kvůli svému spojení s krví symbolizuje i nebezpečí. V kombinace s bílou (barvou nevinnosti a čistoty) a černou (barvou vzdoru a nicoty) evokuje pohyb a změnu, ve svých jasných odstínech tedy není nejvhodnější pro klidný spánek, chcete-li ale prodchnout své okolí energií, rozhodně na ni nezapomeňte.

Ložnice LineaLožnice Linea – JENA-nábytek

Modrá barva je barvou nebe, meditativní a oprošťující od všedních starostí. Ve středověku měla hluboce spirituální význam, dnes se k ní uchylujeme, když chceme najít vlastní útočiště. Je zajímavé, že v Česku je modrá oblíbenou barvou zhruba 45 % obyvatel.

Ložnicový program AugustLožnicový program August – JENA-nábytek

Zelená symbolizuje růst, klíčení a ticho vznikajícího života. Říká se, že je barvou naděje. Oproti červené působí uklidňujícím dojmem a v kontrastu k nebesky modré nás usazuje na zemi. Hodí se do každého prostoru a v zásadě i ke každé barvě.

Jídelna ScabJídelna Scab – Decoland

Barvy mají vliv na naši náladu a příjemný pocit, zkusme si tedy uzpůsobit svůj domov a kancelář tak, aby se nám tam chtělo vracet za každých okolností. Vyzkoušejte to a sami poznáte rozdíl!

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Czech Interior Style s.r.o.

Nabízíme kancelářský, reprezentativní, společenský nábytek a vybavení.

Další firmy naleznete v katalogu firem