Originalita architektury kancelářských budov

Výsadou velkých společností vždy bylo jejich postavení, díky kterému si mohly dovolit vyprojektovat zcela nové sídlo či pobočku. Architekt posléze zrealizoval vítězný návrh, který nejlépe korespondoval s filozofií firmy. Budova by totiž měla reprezentovat společnost, jenž v ní sídlí. V lepším případě se stane součástí identity firmy, tzv. značkou. My si představíme několik současných architektonických projektů, kterým se to podařilo.

 

 

Čínská pýcha

Prvním prototypem architektury, která se stala součástí vnímání samotné společnosti, je bezesporu budova CCTV, tedy nové sídlo Čínské ústřední televize. V roce 2008 ji v Pekingu dostavěli dle projektu nizozemského architekta Rema Koolhaase. Stavba měří 234 m a má čtyřicet čtyři podlaží. S ohledem na oblast, ve které se nachází, nezapomněl architekt ani na prvky, které zmírňují vlivy zemětřesení. Sídlo a ředitelství čínské televize se stalo výraznou součástí pekingského panoramatu.

 

Sídlo Čínské ústřední televize v Pekingu
Sídlo Čínské ústřední televize v Pekingu

 

Londýnská okurka

I anglická metropole se může pochlubit kontroverzní, ale dnes již zažitou, architekturou jednoho z mrakodrapů. Stavba z roku 2004 se oficiálně nazývá dle náměstí, na kterém stojí, 30 St Mary Axe. Většinou se jí však díky jejímu tvaru  přezdívá okurka. Jde původně o sídlo švýcarské pojišťovny Swiss Reunion, které vyprojektoval známý britský architekt Norman Foster. Dnes v budově sídlí pojišťovna společně s dalšími finančními společnostmi. S jistotou se dá říci, že pro všechny organizace je tato adresa dobrou reklamou.

 

30 St Mary Axe v Londýně
30 St Mary Axe v Londýně

 

Sídlo u protinožců

V případě, že zabloudíte na australský kontinent, najdete tu také řadu dobrých příkladů spojení firemní filozofie a architektury. Jednou z nejvýraznějších realizací poslední doby je sídlo firmy Harley Davidson v Lane Cove poblíž Sydney. Architektovi Tony Owenovi se podařilo dostat do linie fasády charakteristické prvky silničních strojů, jakými motorky Harley Davidson bezesporu jsou. Najdete tu eleganci, aerodynamiku i geometrii. Filozofie značky i životní styl, který představuje, najdete právě v této budově z roku 2007.

 

Sídlo Harley Davidson v Austrálii
Sídlo Harley Davidson v Austrálii

 

Tančící architektura

Budeme-li po podobných projektech pátrat na našem území, najdeme také velké množství příkladů. Tím nejznámějším je zřejmě Tančící dům stojící na rohu Rašínova nábřeží v centru Prahy. Stavba od Vlada Miluniče a Franka Genryho byla dostavěna již v roce 1996 a od té doby je centrem pozornosti návštěvníků i obyvatel Prahy. Odvážný návrh se dodnes již stihl zařadit mezi turistické cíle, přestože jde především o sídlo celosvětové realitní společnosti ING. Ta se prozřetelně rozhodla pro reprezentativní a výraznou architekturu, která je v našem prostředí považována za značku.

 

Tančící dům v Praze
Tančící dům v Praze

 

Oko Hamburku

Administrativní budova na adrese An der Alster 1 (ADA 1) funguje mimo prezentace své společnosti i jako přirozený přechod mezi rušným centrem Hamburku a městskou krajinou. Pomocí nápadité fasády s tzv. oky tvoří téměř živoucí součást města. Stavbu v roce 2007 postavili dle návrhu berlínského architektonického studia J. Mayer H. Jejich futuristická vize dává identitu řadě sídel a poboček prestižních společností.

 

An der Alster v Hamburku
An der Alster v Hamburku

 

Zdroj fotografií: www.architectureweek.com, www.e-architect.co.uk, www.archdaily.com, www.wikimedia.org

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

ELBEN, s.r.o.

Výroba nábytku do kanceláří a firemních interiérů.

Další firmy naleznete v katalogu firem