Barevný svět kolem nás II

Zajímá Vás původ našeho vnímání barev? Chcete si „vybarvit“ jednotlivé části svého domova tak, aby vyhovovaly svému účelu a Vašemu naladění?

Ložnice Linea Ložnice Linea– JENA-nábytek

V předchozím článku věnovaném barvám (Barevný svět kolem nás) jsme Vám představili základní typologii barev, nyní se blíže podíváme na vhodné kombinace jednotlivých barev a na jejich symbolické funkce.


Barevné spektrum

Kombinace barev

Možná jste to zkoušeli naposled jako děti, ale určitě si vybavíte, kolik různých barev a jejich odstínů je možné získat, když na malířské paletě (popřípadě jakémkoli dřevěném či plastovém prkýnku) smícháte modrou, žlutou a červenou, takzvané primární barvy, jejichž stopy najdete ve všech ostatních barvách, dokonce i v bílé a černé.

Ložnice Clipper a kuchyňská linka Decoplan ELISLožnice Clipper a kuchyňská linka Decoplan ELIS – JENA-nábytek

Primární barvy – modrá, žlutá, červená
Sekundární barvy – zelená, fialová a oranžová – vznikají smícháním primárních barev.
Terciální barvy – zelenomodrá, modrofialová, červenooranžová a mnohé další – tvoří je kombinace primárních a sekundárních barev.

Ložnice QuadraLožnice Quadra – JENA-nábytek

Chcete-li, aby barvy vedle sebe vynikaly a nesplývaly jedna s druhou, zvolte kombinace převládající primární barvy s její doplňkovou barvou. Oč jde? Doplňkovou barvu k libovolné sekundární barvě určíme jednoduše: Je to vždy ta barva, která se nepodílí na utvoření dotyčné sekundární barvy.
Smícháme-li modrou a žlutou, vznikne zelená – její doplňkovou barvou je tedy červená.
Doplňkovou barvou oranžové (tvořené žlutou a červenou) je modrá.
Fialovou (vznikne smícháním červené a modré) nejvíce zvýrazní a rozzáří žlutá.

U doplňkových barev platí, že pokud jsou ve stejném poměru (například když rovnoměrně vybavíte svůj pokoj oranžovým a modrým nábytkem), potlačují se navzájem, naprosto odlišného výsledku ale dosáhnete, když si libovolnou sekundární barvu zvolíte za převládající a doplníte ji drobnostmi v její doplňkové barvě. Sami budete překvapeni, jak se celý interiér rozsvítí a prozáří.

Harmonie

Rolety VeluxRolety značky Velux

Pokud nechcete dosáhnout kontrastu, ale harmonického a poklidně působícího splynutí barev, spolehněte se na osvědčené přírodní odstíny a kombinujte barvy tak, aby se proti sobě ostře nevymezovaly. Jak vidíte na následujícím obrázku, výsledek může být překvapivě elegantní.

Ložnice Cassanova       Ložnice Cassanova  – JENA-nábytek

Můžete se také spolehnout na nezastarávající kombinaci bílé, šedé a černé barvy. Musíte si jen dát dobrý pozor na celkové vyladění, abyste zabránili pochmurné atmosféře interiéru. Inspirativním příkladem překrásných a přirozeně působících interiérů v těchto odstínech jsou sestavy firmy Decoland.

Sedací soupravy Roller a DevaSedací soupravy Roller a Deva – Decoland

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR (pobočka Chrudim IV)

Kuchyňské a bytové studio nabízí luxusní moderní kuchyně, dětský rostoucí nábytek, 3D návrhy, vizualizace, realizace interiérů. Dodáváme kuchyňský nábytek, linky, stoly, židle, obývací stěny, pokoje. Návrhy moderních obývacích pokojů a kuchyní.

Další firmy naleznete v katalogu firem